Kolor, kolor i jeszcze raz różnorodność…

Nie od dzisiaj wiadomo, że jemy również oczami i ze względu na to powinniśmy Naszym dzieciom wprowadzić do lunchboxów troszkę kolorów. Dodatkowo niesie to za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Kolory to związki aktywne i są potrzebne młodym organizmom na każdym etapie wzrostu. Kolor zielony dostarcza kwasu foliowego i witamina K, która wspiera układ nerwowy,  czerwony to likopen i witamina C, które chronią układ krążenia , fioletowy to antocyjany o działaniu przeciwzapalnym, pomarańczowy i żółty dostarcza beta-karotenu, który wspomaga proces widzenia.

W miarę możliwości stwórzcie wspólnie zestaw do szkoły dla Twojego dziecka. Pozwoli to na edukacje i zapewne przełoży się na świadomość na temat żywienia. Możesz połączyć to z opowieścią na temat produktów, które umieszczacie w pudełku.

Dla starszych dzieci świetnym rozwiązaniem są dni tematyczne. Możecie ustalić, że np. wtorki to dni włoskie a co za tym idzie w pudełeczku znajdzie się zdrowy kawałek pizzy na razowym spodzie z ulubionymi warzywami i mozzarellą.

Z młodszymi dziećmi spróbujcie zabawy w kolory. Wtorek dniem koloru fioletowego, białego i czerwonego.  Wspólnie wymyślacie co powinno się znaleźć w pudełeczku w tych  właśnie kolorach.

Pamiętajmy o kilku zasadach a tworzenie lunchboxów będzie łatwe i przyjemne również dla Nas-rodziców. Bawcie się formą podania, tematami, produktami. Staraj się wybierać produkty sezonowe.

Owoce: fioletowe lub zielone winogrona, jabłko pokrojone w ćwiartki, melon pokrojony w kostkę, truskawki, borówki, maliny, banan przekrojony na pół.

Warzywa: marchewka i  ogórek  pokrojony w paski, papryka pokrojona w ćwiartki, kalarepa w plasterki, frytki z batatów, ugotowany na parze brokuł, kalafior.

Produkty pełnoziarniste: makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe, ryż brązowy, kasza quinoa

Źródło zdrowego tłuszczu: różnego rodzaju orzechy ,nasiona ,pestki lub masła orzechowe, awokado

Białko: jogurt naturalny, twarożek, hummus, roślinne pulpeciki, szynka drobiowa, jajo na twardo, rośliny strączkowe

Produkty rekreacyjne: możecie zaproponować krakersy lub wybrane słodkie przekąski i umówić, że są one tylko małą częścią lunchboxa i pojawiają się w wybrane dni. Mogą to być również np. suszone bakalie czy zrobione wspólnie słodycze.

WODA- dodatek do każdego posiłku. Jeśli Twoje dziecko niechętnie pije wodę -zaproponuj mu dodatki: truskawki, mięte, cytrynę, ogórka, borówki, melon, arbuza, czy limonkę.

Pokażcie dziecku Talerz Zdrowego Żywienia i na jego podstawie stwórzcie porcje do zapakowania na wynos. Oznaczcie Nasz profil i podzielcie się swoimi pomysłami na lunchboxy do szkoły.

Źródła:

Pamiętaj! To nie porada dietetyczna a jedynie skrawek informacji. Skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem w celu indywidualizacji diety.

mgr Karina Targosz